Evropský týden testování na HIV a žloutenky
Evropský týden testování na HIV a žloutenky se každoročně snaží upozorňovat na problematiku HIV bez stigmatizace. Letos se testovací týden koná od 18. do 25. 11. Ve všech 14 krajích České republiky nabídnou odborníci na celkem 97 testovacích místech, ať už v kamenných poradnách nebo při mobilním testování, možnost zcela anonymně a zdarma si ověřit svůj zdravotní stav a zeptat se na vše, co vás k této problematice zajímá. Aktivity koordinuje Státní zdravotní ústav a finančně podporuje ministerstvo zdravotnictví.
„Zdůrazňujeme, že úplně každý může zcela anonymně a zdarma přijít do poraden, bude veden pouze pod číselným kódem, na základě kterého se dozví i výsledky testů. Kromě HIV může žádat také test na žloutenky B, C a eventuálně i na syfilis. Pro další kvalitu života pacienta je velmi zásadní odhalit infekci včas a co nejdříve zahájit léčbu. V případě pozitivního testu na HIV se tak člověku přímo otevírá cesta k okamžité léčbě v některém z devíti HIV center,“ popsala hlavní hygienička a ředitelka Státního zdravotního ústavu MUDr. Barbora Macková, MHA.
Přehled všech testovacích míst s aktuální otevírací dobou testování je k dispozici na webu www.tadyted.com. Testování je samozřejmě dostupné všem, bez ohledu na národnost, pohlaví a věk. Pro cizince jsou na webu www.tadyted.com připraveny základní informace o HIV a pohlavně přenosných infekcích v deseti jazykových mutacích.
„Státní zdravotní ústav je jedním z testovacích center s prodlouženou pracovní dobou své HIV poradny. Kdokoli k nám může přijít pro rady, na testy, na konzultaci. Poradna v areálu SZÚ, na adrese Šrobárova 48, Praha 10, bude zájemcům otevřena každý všední den od pondělí 18. do pondělí 25. listopadu, vždy od 8:00 do 18:00 hodin. Najdete ji v budově číslo11 2. patře (číslo dveří 100). Neváhejte, zahoďte ostych i obavy a přijďte na test i pro radu, jsme tady pro vás,“ vyzývá odbornice SZÚ a manažerka Národního programu HIV/AIDS v ČR, MUDr. Anna Kubátová.
„V prvních třech čtvrtletích roku 2024 bylo zaznamenáno v České republice 209 nově zachycených případů infekce HIV u občanů ČR a residentů (cizinců s dlouhodobým pobytem), což je o 12 více než ve stejném období roku 2023. Z celkového počtu 209 nových případů bylo 178 mužů (85,2 %) a 31 (14,8 %) žen. Největší část nově hlášených případů má obvyklé bydliště v oblasti Prahy (29,7 %), Středočeského (13,9 %) a Jihomoravského kraje (13,9 %),“ uvádí statistické poznatky vedoucí Národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS RNDr. Vratislav Němeček, CSc.
V Česku stále dominuje přenos infekce HIV sexuální cestou a v rámci něj převládá přenos u mužů majících sex s muži, i když v posledních třech letech méně než dříve. Přenos sexuálním stykem mezi muži byl v prvních třech čtvrtletích roku 2024 zjištěn u 112 (53,6 %) nových
případů a u dalších 5 (2,4 %) v kombinaci s injekčním užíváním drog, přenos heterosexuální u 69 osob (33,0 %), z toho 40 mužů a 29 žen, přenos injekčním užíváním drog byl zaznamenán ve 4 případech (1,9 %), z toho u 3 mužů a 1 ženy, a přenos z matky na dítě v 1 případě (0,5 %). Jeden případ nozokomiálního přenosu (0,5 %) byl zaznamenán u cizince s dlouhodobým pobytem v ČR, k jehož nákaze došlo mimo území ČR. U 17 osob (8,1 %) zůstal zatím přenos neobjasněn.
Od počátku roku 2024 bylo zaznamenáno 30 nových případů AIDS, z nich 27 bylo u nově evidovaných HIV pozitivních osob. V roce 2024 dosud zemřelo 17 HIV pozitivních osob, toho 8 ve stadiu AIDS a 9 z jiné příčiny.
Kumulativní počet osob s diagnostikovanou infekcí HIV za celou dobu sledování od roku 1985 do konce září 2024 dosáhl 4828. Z nich se u 915 projevilo onemocnění AIDS. Bylo zaznamenáno 407 úmrtí ve stadiu AIDS a 226 úmrtí HIV pozitivních osob z jiné příčiny.
Přijďte si i vy ověřit svůj zdravotní stav.