Magistrát hlavního města Prahy (dále jen „MHMP“), odbor zdravotnictví (jako krajský úřad) příslušný pro území hlavního města Prahy by touto cestou chtěl upozornit zejména poskytovatele zdravotních služeb na novou právní úpravu s dopadem na poskytování zdravotních služeb, která sebou přináší určité nové možnosti pro poskytovatele zdravotních služeb a zároveň také upozornit na určitá rizika s tím spojená.
Dne 31. 5. 2017 nabyl účinnosti zákon č. 65/2017 Sb., o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek (dále jen „zákon č. 65/2017 Sb.“). Citovaný zákon v části třinácté přinesl novelu zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování (zákon o zdravotních službách), ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o zdravotních službách“).
Předmětnou novelou bylo do zákona o zdravotních službách včleněno ustanovení § 11a a § 11b, které upravuje poskytování preventivní péče mimo zdravotnické zařízení, vydání příslušného povolení a dále zánik a odejmutí povolení k poskytování zdravotních služeb.
Konkrétně v ustanovení § 11a je uvedeno:
„(1) Mimo zdravotnické zařízení mohou být poskytovány zdravotní výkony v rámci preventivní péče zaměřené na předcházení onemocnění a jeho včasné rozpoznání, a to na základě povolení uděleného krajským úřadem.
(2) Povolení se udělí poskytovateli, který je oprávněn poskytovat zdravotní služby, v jejichž rámci budou zdravotní výkony podle odstavce 1 poskytovány mimo zdravotnické zařízení. Mimo zdravotnické zařízení lze poskytovat jen takové zdravotní výkony v rámci preventivní péče, jejichž poskytnutí není podmíněno technickým a věcným vybavením nutným k jejich provedení ve zdravotnickém zařízení.
(3) O udělení povolení a době trvání jeho platnosti rozhoduje krajský úřad, v jehož správním obvodu budou zdravotní výkony poskytovány mimo zdravotnické zařízení.
(4) Povolení lze udělit jen na základě souhlasného závazného stanoviska krajské hygienické stanice,
v jejímž správním obvodu budou zdravotní výkony poskytovány mimo zdravotnické zařízení. Žádost poskytovatele o vydání závazného stanoviska musí obsahovat náležitosti uvedené v odstavci 5.
V žádosti musí být dále uvedena hygienická a protiepidemická opatření k předcházení vzniku a šíření infekčních onemocnění při činnostech podle věty první.
(5) Žádost o udělení povolení kromě náležitostí stanovených správním řádem obsahuje
a) identifikační údaje poskytovatele v rozsahu uvedeném v rozhodnutí o udělení oprávnění
k poskytování zdravotních služeb,
b) vymezení činností, které budou poskytovány mimo zdravotnické zařízení,
c) místo, kde budou zdravotní výkony poskytovány mimo zdravotnické zařízení,
d) dobu, na kterou má být povolení uděleno, určenou konkrétním datem.
(6) Žadatel k žádosti o udělení povolení předloží
a) kopii rozhodnutí o udělení oprávnění k poskytování zdravotních služeb, pokud rozhodnutí nevydal krajský úřad příslušný k udělení povolení,
b) závazné stanovisko krajské hygienické stanice.
(7) Rozhodnutí o udělení povolení kromě náležitostí stanovených správním řádem obsahuje údaje uvedené v odstavci 5. Krajský úřad zašle kopii pravomocného rozhodnutí neprodleně krajské hygienické stanici, která vydala závazné stanovisko podle odstavce 4.
(8) Při poskytování zdravotních výkonů v rámci preventivní péče mimo zdravotnické zařízení podle odstavce 1 není poskytovatel povinen vést zdravotnickou dokumentaci.“
V ustanovení § 11b je pak v návaznosti na shora uvedeno:
„(1) Povolení zaniká
a) zánikem oprávnění k poskytování zdravotních služeb,
b) uplynutím doby, na kterou bylo uděleno, nebo
c) odejmutím povolení rozhodnutím krajského úřadu, který povolení vydal.
(2) Krajský úřad odejme povolení, jestliže poskytovatel
a) přestal splňovat některou z podmínek podle § 11a,
b) závažným způsobem nebo opakovaně porušil povinnost vztahující se k poskytovaným zdravotním výkonům mimo zdravotnické zařízení stanovenou tímto zákonem nebo jiným právním předpisem, nebo
c) poskytoval zdravotní výkony mimo zdravotnické zařízení v rozporu s povolením.
(3) Krajský úřad zašle kopii rozhodnutí o odejmutí povolení neprodleně krajské hygienické stanici, která vydala závazné stanovisko podle § 11a odst. 4.
(4) Odvolání proti rozhodnutí o odejmutí povolení nemá odkladný účinek.“
MHMP v souvislosti s výše uvedenou novou právní úpravu poskytování zdravotních výkonů v rámci preventivní péče zaměřené na předcházení onemocnění a jeho včasné rozpoznání upozorňuje všechny subjekty (právnické i fyzické osoby) na nutnost postupovat v souladu s právní úpravou danou zákonem o zdravotních službách. V opačném případě je MHMP oprávněn, jednání takových subjektů v rozporu s právními předpisy sankcionovat, např. v případě, že by zdravotní služby byly poskytovány bez příslušného Povolení v souladu s ustanovením § 114 odst. 1, resp. 115 odst. 1 zákona o zdravotních službách pokutou až do výše 1 000 000 Kč, čímž by nebyla dotčena možnost MHMP postupovat i jiným způsobem v rámci svěřených oprávnění, jak podle zákona o zdravotních službách, tak podle jiných právních předpisů.