Statistiky karcinomu prostaty jsou alarmující. Screening zachraňuje životy
Česká republika jako první v Evropě zavedla na začátku roku 2024 plně hrazený screening karcinomu prostaty reagující na alarmující nárůst incidence tohoto onemocnění. Karcinom prostaty je s více než 9 800 novými případy ročně nejčastějším zhoubným nádorem u mužů s vysokou mortalitou na úrovni 30 procent. Jak ale upozornil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) prof. Ladislav Dušek, statisticky jde o velmi dobře léčitelné onemocnění, pokud je odhaleno v časných stadiích – pětileté přežití pacientů pak dosahuje 100 procent. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek při prezentaci výsledku programu oznámil, že mu byl v rámci tohoto screeningu diagnostikován karcinom prostaty v časném stadiu a v následujících dnech podstoupí chirurgický zákrok. V jeho nepřítomnosti jej bude zastupovat náměstek Jakub Dvořáček.
Listopad je tradičně obdobím osvěty zaměřené na mužské onkologické diagnózy, zejména rakovinu varlat a prostaty. V rámci snahy o zkrocení alarmujícího nárůstu případů druhé jmenované diagnózy Ministerstvo zdravotnictví počátkem tohoto roku spustilo první plně hrazený screening rakoviny prostaty v Evropě. Ten je určen pro muže ve věku 50 až 69 let a je založen na kombinaci laboratorního vyšetření PSA a magnetické rezonance. „Odpadá potřeba nepříjemného transrektálního vyšetření ultrazvukem a biopsie se provádí až na základě výsledků těchto vyšetření,“ popsal ministr zdravotnictví Vlastimil Válek miniinvazivní charakter tohoto screeningu, který je v souladu s doporučeními českých i světových odborných společností.
Podle ministra Válka karcinom prostaty zůstává nejčastější malignitou u mužů v České republice, přičemž při včasné diagnóze je vysoká pravděpodobnost dlouhodobého přežití. „Při včasném zachycení je velmi dobře léčitelná a lze ji řešit operativně s vysokou úspěšností,“ zdůraznil Válek během svého vystoupení s odkazem na nejnovější data ÚZIS dokumentující nejen nárůst incidence, ale i přínos systematického screeningu.
Alarmující nárůst incidence, vysoká mortalita
Podle dat prof. Ladislava Duška, ředitele ÚZIS, přináší karcinom prostaty v České republice znepokojivě rostoucí zátěž a má zásadní dopad na populaci. „U těchto zhoubných nádorů mě často překvapí samotná čísla, když je vidím pohromadě. V České republice se po covidovém období diagnostikuje více než 9 800 případů ročně, což odpovídá počtu obyvatel menšího města,“ upozornil Dušek. Tento trend odráží dlouhodobý růst incidence, který navíc přetrvává i v dalších evropských zemích. V celé Evropské unii je každoročně diagnostikován zhoubný nádor prostaty bezmála půl milionu mužů, v přepočtu na 100 000 obyvatel jsme ale vysoce nad průměrem EU (viz tabulku 1). Celkem žije v České republice přibližně 33 000 mužů s aktivní diagnózou rakoviny prostaty a více než 80 000 mužů má tuto nemoc v anamnéze.
Dušek ale ve své prezentaci upozornil i na poměrně vysokou úmrtnost na karcinom prostaty. Vysoká mortalita je přitom podle něj přímým důsledkem pozdního záchytu. „Ročně na rakovinu prostaty zemře v České republice téměř 1 500 mužů,“ upozornil Dušek s tím, že tento fakt zdůrazňuje naléhavost systematického screeningu, který může významně přispět k včasné diagnostice a záchraně životů. „Problém se však neomezuje pouze na Českou republiku. V celé Evropské unii ročně zemře v souvislosti s karcinomem prostaty více než 115 000 mužů,“ dodal. Poddiagnostikování během pandemie covidu-19 situaci dále zhoršilo, což vedlo k prudkému nárůstu počtu nově zachycených případů po roce 2020 (viz tabulku 2).
Zhoubný nádor prostaty se tak nyní podle Duška řadí mezi nejrychleji přibývající malignity. „Dostal se dokonce na první místo mezi zhoubnými nádory u mužů, předstihuje i nádory tlustého střeva a konečníku,“ vysvětlil (viz graf 1). Přestože je karcinom prostaty často považován za onemocnění starších mužů, více než 12 procent nově diagnostikovaných případů připadá na muže mladší 60 let. „Křivka výskytu začíná prudce růst už ve věku 45–50 let. Proto jsem velmi rád, že náš screening zahrnuje populaci mužů ve věku 50 a více let,“ dodal Dušek.
Včasný záchyt je poloviční vítězství
Vysoká mortalita karcinomu prostaty spočívá podle prof. Duška jednoznačně především v pozdním záchytu onemocnění. „Značná část případů, přibližně třetina, je bohužel zachycena v pokročilém stadiu, kdy je šance na dlouhodobé vyléčení relativně nízká,“ upozornil Dušek. Data ÚZIS ukazují, že více než 30 procent nádorů je diagnostikováno až ve stadiu III nebo IV, což výrazně omezuje terapeutické možnosti a snižuje naději na plné uzdravení. „Šance na dlouhodobé vyléčení je v těchto stadiích relativně nízká,“ upozornil Dušek (viz grafy 2 a 3).
Jak ale upozornil prof. Dušek, i přes pokročilá stadia je české zdravotnictví schopno významně prodloužit život pacientům, u nichž byla rakovina odhalena pozdě. „V posledních letech došlo k nárůstu přežití téměř o 20 procent,“ uvedl Dušek a varoval, že pětileté relativní přežití u těchto pacientů dosahuje jen něco málo přes 50 procent. Naopak u pacientů s včasným záchytem je šance na pětileté přežití 100 procent. „Včasné odhalení tohoto nádoru statisticky neohrožuje pacienta na životě,“ vysvětlil Dušek. Podle něj je nesmírně pozitivní, že věda a evidence-based medicína dosáhly stavu, kdy je možné zahájit plošný screening tohoto nádoru. Tím, že jde o plošné preventivní vyšetření nabízené všem mužům ve věku 50 až 69 let, se tento program řadí po bok mamografického screeningu a screeningu nádoru tlustého střeva a konečníku. Vstupním odborníkem pro tento screening je praktický lékař. „Zapojení do programu je velmi jednoduché – stačí absolvovat preventivní prohlídku, během které by měl praktický lékař screening sám nabídnout,“ upozornil pacienty i lékaře Dušek.
Screening: Takřka desetina měla zvýšený PSA
Stejně jednoduchý je i průběh samotného vyšetření, které spočívá v první řadě v laboratorním vyšetření PSA. Teprve na základě zjištěných hodnot se pak rozhoduje o dalším sledování pacienta – o tom, zda bude pacient odeslán k urologovi nebo zda podstoupí radiologické vyšetření. „Stále jde o neinvazivní preventivní vyšetření, jak zmínil pan ministr, což činí program, obrazně řečeno, ‚příjemným‘ a eliminuje celou řadu nepříjemných vyšetření,“ připomněl prof. Dušek a představil dosavadní výsledky programu. Podle předběžných dat ÚZIS program od svého spuštění na začátku roku 2024 umožnil vyšetření přibližně 75 600 mužů. „Pozitivní je, že téměř 100 procent, konkrétně 99 procent mužů, souhlasí se vstupem do tohoto screeningu, což dokládá, že je pro pacienty přijatelný,“ uvedl Dušek. Záchyt zvýšené hodnoty PSA přitom dosáhl dle dostupných dat hodnoty devět procent a tito pacienti jsou dále sledováni. „Tato hodnota neznamená nutně přítomnost invazivního karcinomu, ale jasně ukazuje, že potenciální zátěž rakoviny prostaty v populaci je značná,“ míní Dušek.
Screening zachraňuje životy
Význam screeningu narůstá v případě zvláště ohrožených skupin mužů. Tedy těch, kteří již prodělali jinou onkologickou diagnózu. „Rakovina prostaty ohrožuje i muže, kteří byli v minulosti léčeni, vyléčeni nebo stabilizováni s jiným druhem rakoviny. Bez přehánění lze říci, že 22 procent nově diagnostikovaných případů připadá právě na tyto pacienty,“ citoval ze svých dat prof. Dušek.
Připomněl však také, že komplexní přístup k mužskému zdraví zahrnuje i další preventivní programy. „Je důležité, aby muži pravidelně každé dva roky docházeli na preventivní prohlídky u praktických lékařů,“ zdůraznil a neopomněl připomenout význam screeningu nádorů tlustého střeva a konečníku.
Celou oblast nyní koordinuje Národní screeningové centrum, jehož vznik inicioval ministr Vlastimil Válek. Podrobné informace o programu, včetně návodů pro pacienty, jsou k dispozici na stránkách www.prostascreening.cz, které pravidelně aktualizují data a poskytují přehled o probíhajícím screeningu. „Tento screeningový program se týká desítek tisíc ohrožených mužů a každoročně může ovlivnit až 1 500 úmrtí,“ připomněl Dušek a zdůraznil, že program má „jasný potenciál zachraňovat životy“, přičemž apeloval na lékaře i přítomné novináře, aby se zaměřili na šíření osvěty v této oblasti.
Ministr oznámil vlastní pozitivní nález
Po představení všech přínosů a dopadů systematického screeningu karcinomu prostaty se ministr zdravotnictví Vlastimil Válek rozhodl sdílet svou aktuální osobní zkušenost. „Jsem ve věkové kategorii, pro kterou je doporučeno absolvovat screening PSA, a před několika měsíci jsem tento screening podstoupil. Výsledkem byl bohužel pozitivní nález, který byl potvrzen dalšími vyšetřeními,“ prozradil ministr. Avšak díky včasné detekci prostřednictvím screeningu je prý jeho nádor zachycen v časném stadiu, což mu, jak přítomné ujistil, umožní podstoupit chirurgický zákrok s velmi dobrými vyhlídkami na úspěch.
Ministr v této souvislosti apeloval na veřejnost, aby se muži v doporučeném věkovém rozmezí 50 až 69 let nebáli podstoupit preventivní vyšetření. „Exempla trahunt – příklady táhnou. Věřím, že má zkušenost může inspirovat další muže k tomu, aby nepodceňovali toto onemocnění a nechali si vyšetřit PSA,“ prohlásil a ubezpečil, že jeho nepřítomnost nebude mít dopad na chod ministerstva. Veškerou agendu má převzít jeho náměstek Jakub Dvořáček. „Očekávám, že budu mimo úřad přibližně 14 dní,“ upřesnil Válek a požádal o respektování svého soukromí. „Držte mi palce a rád bych se omluvil, pokud jsem byl v posledních měsících nevlídný. Důvod je nyní zřejmý,“ uzavřel. O týden později pak oznámil, že se již zotavuje po operačním zákroku.