Přezkum lékařských posudků řeší Zákon č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, ve znění pozdějších předpisů, konkrétně ustanovení § 46 až § 49.
Má-li posuzovaná osoba nebo osoba, které uplatněním lékařského posudku vznikají práva nebo povinnosti, za to, že lékařský posudek je nesprávný, může do 10 pracovních dnů ode dne jeho prokazatelného předání podat návrh na jeho přezkoumání poskytovateli, který posudek vydal. Tato lhůta se počítá u každé osoby samostatně; posuzované osobě započne běžet dnem, kdy jí poskytovatel předal lékařský posudek, osobě, které byl posudek předán posuzovanou osobou, započne tato lhůta běžet ode dne tohoto předání.
Práva na přezkoumání lékařského posudku se lze vzdát. Písemné prohlášení o vzdání se práva na přezkoumání lékařského posudku nebo záznam o ústním sdělení o vzdání se práva na přezkoumání lékařského posudku je součástí zdravotnické dokumentace; záznam stvrdí svým podpisem osoba, která se práva na přezkoumání lékařského posudku vzdala, a zdravotnický pracovník, který tento záznam provedl.
Vzdání se práva na přezkoumání lékařského posudku má význam tehdy, pokud posuzovaná osoba je se závěrem lékařského posudku srozuměna, resp. s ním souhlasí, nezamýšlí podat návrh na jeho přezkoumání a je pro ni výhodné, že lékařský posudek nabude právních účinků již následující pracovní den. Vzdáním se práva na přezkoumání lékařského posudku totiž nastávají právní účinky lékařského posudku (které by jinak nastaly až uplynutím 10denní lhůty pro podání návrhu na přezkum) již prvním pracovním dnem následujícím po dni vzdání se práva na přezkum, s výjimkou posudků se závěrem
o zdravotní nezpůsobilosti, dlouhodobém pozbytí zdravotní způsobilosti posuzované osoby nebo zdravotní způsobilosti s podmínkou, která je stanovena poprvé, jejichž právní účinky vždy nastávají pro osobu, které byl předán, dnem jeho prokazatelného předání.
Jednou učiněné vzdání se práva na podání návrhu na přezkoumání lékařského posudku nelze vzít zpět.